28 Nisan 2014 Pazartesi

CHANEL CHANCE/CHANCE EAU TENDRE/CHANCE EAU FRACHIE

ÜÇ KIZKARDEŞ

Chanel kokularının en popülerlerinden biri olan Chanel Chance ve kendisinin kızkardeşleri, Chanel Chance Eau Tendre ve Eau Frachie yazının konusu.Parfümleri şişesi, kutusu, reklamı ve görsel çekimleriyle
bir bütün olarak sunan endüstri elbette burada da bir hikayeden kaçınmamış. Chanel Chance’ın yuvarlak şişesi, tüm Chanel parfümleri içinde bir ilk. Diğer parfümleri düşünürsek hep köşeli şişeler kullanılırken burada tam bir çembere benzeyen yuvarlak hatlı bir şişe var. Şans ismiyle örtüşmesi açısından bir çarkıfelek düşünülerek böyle yuvarlak bir şişe tasarlanmış. Kareye yakın bir dikdörtgen olan kapaksa yuvarlak şişeye tezatlık oluşturmak içinmiş. Benim kapak ve şişe
arasındaki farka dair yorumum ise şişenin yuvarlak hatlarının oluşturduğu kadınsılığın köşeli bir kapakla azaltılmaya çalışılması.

Büyük abla ile başlayalım…

Şipre-floral koku ailesinin sakinlerinden olan Chance ilk defa 2003 yılında satışa sunulmuş. Parfümlerin satışlarında ve popülerleşmelerinde isimlerinin ne kadar önem taşıdığını Chance’la görmek mümkün. Birkaç kez arka arkaya söyleyin, sanki chance kelimesi ilk defa Chanel’in ardından söylendiğinde ne de hoş durur bu kelime, kulakta nasıl da hoş bir tını yaratır diye türetilmiş J
Kokuyu tasarlayan burun Chanel’e özel çalışan ve bir çok Chanel kokusunda imzası bulunan Jacques Polge.

Parfümün içeriğine göz atalım;

Üst notalarda ananas, iris, pembe biber, paçuli ve sümbül, kalp notasında yasemin ve limon, dip notalarında ise musk, vanilya ve vetiver bulunuyor. Bütün bunları teker teker hem de nota nota koklayabiliyor muyuz derseniz cevabım hayır. Şipre kokuların büyük çoğunluğunda yer alan paçuli Chance’da sizi en çok vuran nota olacaktır. Hatta daha da ileri gideyim; bu parfüm paçuli ve limon kokuyor! Geri kalan notaları neredeyse alamıyorsunuz. Paçuli vurucu bir bileşen oluyor genelde parfümlerde. Bu yüzden Chance da vurucu bir parfüm. Hatta bazı burunları kesiyor bile diyebilirim.

Eau de parfum versiyonu oldukça kalıcı olan Chance’ın dip notaları da sizi üzmeyecektir. Paçuli’nin hafiflemesi, arkadan çıkan yasemin ve musk hafif bir bitiş sağlıyor.

Peki, kimdir bu şans isimli, havalı Fransız’ı kullanan 
kadın? Benim aklımda bu parfümü kokladığımda 
beliren imge oldukça güçlü bir kadına ait. 
Fark edilmekten hiç korkmayan ama amacı kesinlikle fark edilmek olmayan, kokumla insanları rahatsız eder miyim diye bir saniye bile düşünmemiş, parfümü kendi için kullanan, tabii ki biraz Parizyen ve inci kolyenin(sıra sıra dizilmiş chanel incileri olabilir mesela) ve de kalem eteklerin çok çok yakıştığı bir kadın benim için Chance kadını.


Her ne kadar Chanel Chance serinin gözbebeği, büyük ablası ve de en çok satanı olsa da diğer iki kokuyu da es geçmemek lazım.

Ben bu üçlüyü hep kız kardeşlere benzetiyorum. Güçlü  etkili bir abla olan Chance, romantik ortanca kız  kardeş Eau Tendre ve yaramaz küçük kız kardeş Eau Frachie.

Romantik ortanca kız kardeşe gelirsek…

Bir koku nasıl olur da içinizdeki hayat ne güzel, kuşlar, ağaçlar, hele o küçük sevimli çocuklar duygularını ortaya çıkartır? Sevimli kelimesinin bir koku karşılığı olsaydı o koku kesinlike Chanel Chance Eau Tendre olurdu. Tender yani hafif versiyonlar genelde aynı kokunun biraz inceltilmiş hali olarak sunulurlar. Ancak her şeyiyle farklı olan Chance’ın hafif versiyonu 2010 yılında satışa sunulan Chanel Chance Eau Tendre tabii ki kendisine hiç benzemiyor. 
Beyaz uçuşan elbisesini giymiş, hafif hafif rüzgarın estiği bahçesinde çayını yudumlayan, bir taraftan da 
  instagram’da yeni diy projesinin fotoğraflarını
 paylaşan, dekorasyona bayılan, naif bir kadın benim için Eau Tendre kadını.


Parfümün notaları şu şekilde;

Üst notalarda ayva, greyfurt; kalp notasında sümbül ve yasemin; dip notalarda musk, amber, iris ve de virjinya sediri bulunuyor. Bir parfüm neden ayva kokar demeyin, bu parfüm öyle muhteşem ayva kokuyor ki… Hem de ağız buran, surat ekşiten cinsten değil, hafif tatlımsı bir ayva. Parfümün üst notalarındaki ferah ve sevimli havanın müsebbibi de bu ayva bence.
Bildiğimiz fruity parfümlerden Eau Tendre’i ayıranın ise dip notalarındaki işçilik olduğunu düşünüyorum. Virjinya sediri ve iris çok hissedilmiyor ancak musk ve amber parfüme Chanel’e yakışan kaliteli bir bitiş sağlıyor.

Sevimli ve yaramaz küçük kız kardeşte sıra...Chanel Chance Eau Frachie 2007 yılında piyasaya çıkmış. Odunsu notaların çok belirgin olduğu hatta erkek parfümü mü bu sorusunu sordurtabilecek bir koku. Jacques Polge, “ben Chanelim, ne istersem onu tasarlar, bir de onu sattırırım” mı demiş nedir bu parfüm de yine Türkiye’de olmasa da yurtdışında oldukça popüler. Zaten Chanel tasarımcısı olmak böyle bir şey olsa gerek. (Bakınız son Chanel defilesi ve Karl Lagerfeld’in Chanel süpermarketi.)

Parfüm notaları ise şöyle; üst notalarda limon ve sedir ağacı, kalp notasında pembe biber, su sümbülü ve yasemin, dip notalarda odunsu notalar, amber, paçuli, vetiver ve musk bulunuyor. 
Çok hafif ve uçuşan bir koku olan Chance Eau Frachie’yi yoğun kokulardan tahammül edememe derecesinde uzak duran kadınlara tavsiye edebiliriz.
Kendisi nasıl bir kadındır derseniz, boyfriend jeanini pek seven,üzerindeki salaş tişörtü hoş bir fularla şık bir bluza çevirebilen bir kadın bence.


 (Görseller Pinterest'ten alınmıştır.)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder