22 Nisan 2014 Salı

ROSES DE CHLOE EAU DE PARFUM

ROSES DE CHLOE

“O güzel gözlerini canım, süzerek süzerek gel bana gel!”
En az bu şarkı kadar aydınlık bir parfüm. Chloé’nin son çıkardıklarından biri, en kolay anlaşılacak haliyle de Chloé’nin pempesi.
Roses de Chloé, baya gerçek gül kokuyor. Issey Miyake Florale’den tut D&G Rose The One’a kadar bir çok güllü parfüm kokladım. Chloé’yi koklayana kadar favori gül kokum Paul Smith Rose iken Roses de Chloé kendisinin pabucunu dama atmama sebep oldu.
Böylesine beğenmemde en büyük etken baygın bir gül kokusu olmaması. Sanki sabah erkenden uyanıp güneşin yeni yeni vurduğu bahçenize çıkmışsınız, sulanan bahçenin toprak kokularını aldıktan sonra da eğilip bahçedeki güllerden birisini koklamışsınız gibi. Biraz ıslak bir gül bu tabiri caizse.
Michel Almairac ve Mylène Alran tarafından tasarlanan Roses de Chloé floral parfümler ailesine giriyor. Üst notasında bergamot ve gül, kalp notasında manolya, dip notada ise amber ve musk bulunuyor. Oldukça uzun bir süre gül kokusunu almaya devam ettikten sonra önce muhteşem ötesi manolya sonra da amber ve muskla tertemiz ve net bir bitiş sağlıyor.

Gül, çiçeklerin kraliçesi; gül yağı, bayıldığımız türlü türlü parfümün en birinci hammaddesi; gül suyu da Chanel’in kozmetik ürünlerine kadar girebilmiş bir mucize olsa da ülkemizde maalesef baskın notanın gül kokusu olduğu parfümler pek beğenilmiyor. Bunda en önemli etkenin mevlütlerde tutulan yapay gül kokusu içeren o sulu şey olduğunu düşünüyorum. Ambalajından kokusuna fazlaca başarısız olan yapay gül suları gül çiçeğine yapılabilecek en büyük saygısızlık bence. Dediğim gibi bir kraliçeden bahsediyoruz!
Roses de Chloé, çiçek kokularını sevenler tarafından bir şans verilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Kendisini -reklamların da bunda etkisi büyük- oldukça genç bulanlar var. Ben genel düşüncenin aksine çiçek kokularının olgun kadınlarda genç kızlardan çok çok daha iyi durduğunu düşünüyorum. Çiçeğin verdiği sadelik, pastel tonlarda bir kalem etek ve beyaz tişört/gömlek ikilisi ile bir araya gelip mükemmel sonucun ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
Roses de Chloé kadını, pastel tonlarda giyinmeye bayılan, neon renkleri uzaktan seven, nude rujlarından vazgeçemeyen aydınlık bir kadın bence.


(Görseller Pinterest'ten alınmıştır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder