7 Mayıs 2014 Çarşamba

ESTEE LAUDER PLEASURES EAU DE PARFUM

ANNEYE HEDİYE

30’larının başında olan bireyler olarak cep telefonsuz ve tek kanallı zamanları az da olsa hatırlayanlardansanız eğer siz de zaman zaman durup, bir soluk alıp, her şeyin bu denli hızlı olmasına şaşırıyor olabilirsiniz. 
Şimdilerde akıllı telefonların getirdiği tüm nimetlerden faydalanan ama yıllar öncesinde arkadaşlarıyla ev telefonundan konuşmuş, ‘arkadaşımın annesi çıkmaz inşallah, direkt o açar telefonu’ diye dua edenler olarak oldukça kalabalığız biliyorum.
Öyle bir şey ki artık yabancısı olduğunuz bir şehirde hatta bir ülkede bile kaybolma şansınız yok. Zaten gitmeden orasıyla ilgili onlarca blog okumuş, nerede yemek yiyeceğinden tut, hangi sokaktan yürüyeceğine bile karar vermiş oluyorsun. 
Bir nevi bilgisayar ekranından zaten gördüklerinin bir de kokusunu alma hadisesine dönüyor artık gezmek fiili.
Şikayetçi olan var mı peki? Açıkçası belirsizliklerden her zaman korkan bir insan olarak hesap edilemeyen durumlar dışında önceden yapılmış plan program beni rahatlatıyor.

Bütün bunları yazmak aklıma bu yazıyı yazdığım iş yeri odamdaki balkon kapısını açmamla geldi. Hafifçe bir rüzgar sokağın pek de hoş olmayan kokusunu getirdi burnuma. Ben de keşke şu yazıyı çiçek kokularını aldığım bir balkondan yazsaydım diye düşündüm. Düşününce korktum. Çiçek kokularını burnuna getiren hafif bir rüzgar esiyor güzel balkonunda. Ve sen oturmuş hala bilgisayar ekranına bakıyorsun. Hiç şikayetçi olmadığım teknoloji az önce birazcık da olsa canımı sıkmış olabilir. Şimdi o balkonda olsam büyük ihtimalle iki dakika etrafı seyredeceğim. Çiçek kokularını içime çekeceğim. Sonrasında yine kafamı karşımdaki ekrana gömüp olmadığım yerlerde olamadığım için hayıflanacağım. Ne saçma! Halbuki o balkonda oturmayı, keyif yapmayı ne kadar da istemiştim. Bir mayıs sabahı o balkonda olmayı diliyorum. İşe çay demlemekle başlayacağım. Sonra sonsuza uzanan bir kahvaltı yapacağız. Söz! Bilgisayara ya da akıllı telefonuma bakmak yok.Oldukça uzun bir girişten sonra, balkon sefasının kokusuna gelelim…


Önce isim mi düşünülmüş, yoksa parfüm tasarlandıktan sonra mı ismi konulmuş gerçekten merak ettiğim parfümlerden biridir Estee Lauder Pleasures kokusu. Pleasure kelimesinin anlamı keyif, memnuniyet, zevk gibi çevrilmiş. İngilizce anlamına baktığınızda ise karşınıza şu çıkıyor:  enjoyment, happiness, or satisfaction, or something that gives this. Bu parfüm tertemiz kokusuyla huzur ve keyif veriyor insana. 1995 yılında piyasaya sunulan parfümü Annie Buzantian ve Alberto Morillas birlikte tasarlamışlar. Evet biraz eski bir koku artık, anneye hediye dememin sebebi de bu. Anne gibi kokuyor bu parfüm. Taze, ferah, seni iyi hissettiriyor. Öğüt vermekten kaçınıyor. Çok da yaşlı değil henüz. O sebeple çiçek kokmak ona çok yakışıyor.Çiçeksi koku ailesinin üyelerinden olan Pleasures kalabalık bir formüle sahip. Ancak yine her zaman olduğu gibi notalarında okuyup da kokusunu alamadığınız bileşenler de mevcut. 
Üst notalarında tüberoz, pembe biber, menekşe, frezya, kırmızı meyveler, menekşe yaprağı ve yeşil notalar; kalp notasında şakayık, gül, leylak, yasemin, müge çiçeği; dip notasında ise sandal ağacı, paçuli, musk ve sedir ağacı var.
Parfümde baskın olan notalar içerikteki beyaz çiçekler, leylak ve yeşil notalar bence. 
Ayrıca kıyıdan köşeden hafif hafif burnunuza gelen kırmızı meyveler de çiçeksi parfümlere has çiğliği alıp hafif bir tatlımsılık hissettiriyor. 
Yemyeşil bir bahçe ya da çiçek kokularının burnunuza çalındığı bir bahar balkonu kokusu neyse işte Pleasures da öyle kokuyor. 
Eau de Parfum versiyonunun kalıcılığı başarılı. Tene göre kesinlikle değişecektir tabii, bunu göz önünde bulundurmak lazım.Bu tertemiz kokunun -annenin zevkini hesaba kattıktan sonra- annelere hediye parfüm seçilirken tercih edilebileceğini düşünüyorum.

Hayalimde canlanan Pleasures kadını kıştan çok bahar/yaz insanı, keyifli, eğlenceli ama bir tarafı nostaljik, omuzlarına gelen kısa saçlarını dağınık bırakmış, kloş etek babet ikilisi ile pek naif görünen, eğlenceli bir kadın.PS. Bu sefer istediğim görselleri bulamayınca kombini
 kendim yaptım :)

(Diğer görseller Pinterest'ten alınmıştır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder