14 Temmuz 2014 Pazartesi

BLUE DE CHANEL

AŞKIN KOKUSUNU YAPTILAR MI ABİDİN?

Yaptılar mı bilmiyorum. O yüzden soruyorum zaten. Bir insanı sevdiğiniz için mi kokusunu seversiniz? Yoksa ilkel çağlardan kalma iç güdülerimiz söylenenin aksine hala çalışıyor da kokusunu sevdiğimiz insanlara mı aşık oluyoruz? Tam bir muamma. Ama güzel de bir muamma.

Benim hikayem bu sefer Onun kokusuyla ilgili.

Kokunun onu kokladığınız kişiyle bütünleşmesi ne denli önemli biraz burada anlatmak istedim. Sizi anlatmayan kokuları kullanmayın. Ya da en kısa zamanda kendinizi anlatan kokuyu bulun demek istiyorum hiç de haddim değilken JBleu de Chanel’i ilk kokladığımda şöyle düşündüm: “Ya sen koskoca Chanelsin, hiç utanmadın mı after shave gibi kokan parfüm yapmaya?”

Konuştuğumuz her iddialı cümleyi zamanı geldiğinde yüzümüze tokat gibi çarpma görevi verilmiş olan hayat tabii ki bunun da bedelini ödetecekti…

Benim Bleu de Chanel’i after shave’e benzetmemden bir buçuk yıl kadar sonra Onunla tanıştık. Söz döndü dolaştı parfümlere geldi. “Ben” dedi “Chanel Blue kullanıyorum.” O zaman da şöyle demiştim: “hımm, Chanel de bilirmiş” J

Zaman ilerledi, bizim ilişkimiz ilerledi. Derken ben oldum bir Bleu de Chanel hayranı Öyle böyle değil ama. Bayılıyorum parfüme. “Çok güzel koku yapmış Jacquesciğim yaa, böyle citrus koklamadım ben. Hem fresh hem de oturaklı bir havası var.” diye dolaşıyorum ortalarda. Tabii bunda her gün gördüğüm sevgilimin, günün erken saatlerinde buluştuysak arabaya bindiğimde aldığım kokusunun, ya da akşam ayrılırken sarıldığımda boynuna ve gömleğinin yakasına sinmiş parfümünün etkisinin ne denli büyük olduğunu söylememe gerek yok herhalde J

Bleu de Chanel piyasaya markanın yıllar sonra çıkardığı yeni erkek parfümü olarak sunuldu. Tasarlayan burun Chanel’in in house parfümörü Jacques Polge. Parfümün sloganı ise “Be unexpected” (beklenmedik ol) olarak belirlenmişti ve çok da iyi yapılmıştı gerçekten. 

Woody-aromatik koku ailesinde değerlendirilen Bleu de Chanel’in notaları şu şekilde; laden reçinesi, küçük hindistan cevizi, zencefil, sandal ağacı, paçuli, nane, yasemin, greyfurt, limon, vetiver, tütsü, sedir ağacı ve pembe biber. Yok yok gibi görünüyor biliyorum. Baskın notalar greyfurt, limon, vetiver ve ağaçsı notalar bence. Evet kendisine afer shave yakıştırması yaptım zamanında ama bizim mavi Chanelimizi diğer fresh erkek parfümlerinden ayıran şöyle bir tarafı var; Parfüm fresh bir koku vaat etmesine rağmen aynı zamanda yoğun da. 

Yani haylaz, çapkın genç erkek kokusu değil. Daha olgun bir havası var. Bir yerlerde kendisi için 'dark citrus' yakıştırmasını okumuştum. Kesinlikle çok yerinde bir yorum. Fresh ama uçup giden bir tazelikten çok serinlik veren ve rahatlatan bir etkisi var.

Gündüz kullanımına oldukça uygun bir parfüm Bleu de Chanel. Hiç risk yok. Sanmıyorum ki kullandığınızda biri sizden kaçsın. Aksine yaklaşacaklardır çünkü tanıdık ve sıcak gelen bir havası var parfümün. Aşırı iddialı olmadığı için de samimiyet duygusu verecektir diye düşünüyorum. İddia ile neyi kastettiğiniz de önemli tabii. Asil bir hali var parfümün. Mesaj çok net: "Ben güzel kokuyorum"Her ne kadar ilk çıkışında parfüm severler tarafından fail olarak nitelendirildiyse de alıcılar Chanel büyüsüne karşı koyamayıp birkaç sene içinde onu en çok satan erkek parfümleri listesine soktular. Yine bir marka gücü hikayesi anlayacağınız. Ama kesinlikle alıcı açısından bir fail olmaz. Dediğim gibi taze, iyi hissettiren bir kokusu var. Samimiyetinizin altını çizmek gibi Bleu de Chanel kullanmak.

Yani benim sevgili kocam ilk buluşmalarımıza Victor and Rolf Spicebomb sürerek gelmiş olsaydı büyük ihtimal o kadar hızlı evlenmezdik J

Kokuların kullanan kişilerde nasıl farklılıklar yaratabildiğini anlatmak için kendi hikayemden bahsetmek istedim. Koku denilen olguya, insana hissettirdiklerine, hafızamızı bu denli kuvvetli bir şekilde etkilemesine parfümlerden daha çok hayranım.
Bir kokunun sadece saniyeler içinde sizi bir başka şehre, bir başka zamana ışınlayabilmesi hayranlık verici değil de ne hem? Koku duyumuz bize bahşedilmiş büyük bir nimet bence.

 Kimsede benim şimdi kocam olan sevgilimdeki kadar güzel kokmayacağına dair bir ukalalık içerisinde Bleu de Chanel'i tüm beylere şiddetle tavsiye ediyorum J

PS: Bloga hangi sorularla insanların geldiği görülüyor malum, Blö dö şanel diye telaffuz ediliyor parfüm. Bilginize!