18 Temmuz 2014 Cuma

ELIE SAAB LE PARFUM

PORTAKAL ÇİÇEĞİMSİN BEYAZ VE NARİN
Kadınsı koku nedir, nasıl kokar, nasıl büyüler insanları? Evet bugünkü konumuz bu.

Elie Saab Bey’in kıyafetlerini şu ahir ömrümüzde giyemeyeceğimiz kesin gibi bir şey. (İhtimal bırakmayayım, kesin giyemeyeceğiz. Piyangodan yüklü  bir ikramiye çıkmazsa ya da gözünüzü karartıp çoluğun çocuğun rızkını bir adet Elie Saab elbisesine vermezseniz tabii)
Aman canım elbiselerden birini giyemiyorsak parfümünü sıkarız biz de. (ekmek-pasta vs vs…)


Lübnanlı Elie Bey, daha 18 yaşındayken işini kurup Lübnan sosyetesine gelinlik ve abiyeler tasarlarken gün gelip de tüm dünya kadınlarının elbiseleri için yanıp tutuşacağını tahmin etmezdi sanırım. Ama gelin görün ki şimdilerde Oscar kırmızı halısı dahil tüm ödül törenlerinde elbiseleri giyilen, prenseslere(gerçek prenseslere) gelinlikler tasarlayan bir isim. Kadınları nasıl görünmek istiyorlarsa o hale sokmakta da üstüne yok. (Tabii ki prenses gibi görünmek istiyoruz J "Prenses sendromundan muzdarip miyim?" testimizi çözelim hemen. Her şeyin en iyisini hak ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Kapımda sıralansınlar, ben aralarından seçerim mi diyorsunuz yoksa? Bingo! Siz de prenses sendromundan muzdaripsiniz J)


Her neyse konumuz kadınların içinde bir yerlerde saklı kalmış o prenses olma arzusu değil. Elbiseleri ile kadınları her geçen gün daha maskülen olmaya iten modacıların aksine onları ‘kadın gibi kadın’ dediğimiz hale sokmaya çalışan Elie Saab Bey, kendisinin tasarımları ve aynı isimle çıkardığı parfümü.

Couture koleksiyonları insanın gözlerini yaşartabilecek kıvamda muhteşem olan (ready to wear da muhteşem gerçi) Elie Saab nasıl karar veriyor ya da kimler ona gidip de 'artık senin markanın da bir parfümü olmalı' diyor o kısmı bilmiyoruz.
Bildiğimiz şey en az koleksiyonları kadar ses getiren kadınsı, ipek gibi, muhteşem bir parfüme imza attığı.Parfümü tasarlayan burun cânım Francis Kurkdjian. Portakal çiçeği etrafında oluşturulmuş bu karışım çiçeksi kokular ailesine mensup.
Üst notasında portakal çiçeği, kalp notasında yasemin, dip notasında ise paçuli, sedir, gül ve bal var.

Portakal çiçeğinin muhteşem açılışının ardından yasemin geliyor büyüleyici kokusuyla. İçine biraz bal damlatılmış olarak tabii. Paçuli, sedir, gül olabilecek en iyi oranlarda karıştırılmışlar. Keskin bir paçuli almıyorsunuz, ya da hafif bir gül yok. Onlar daha çok portakal çiçeği ve yasemine destek olmak için oradalar sanki.

Şişe tasarımıyla da övgüyü hak ediyor Elie Saab Le Parfum. Adeta bir biblo zarifliğinde şişesi ve içindeki muhteşem kokunun birbirine uyumu takdir edilesi. Şişe tasarımı da Syvie de France’a ait bu arada.

Portakal çiçeğinin muhteşem kokusuyla ne yapın edin tanışın diyorum son olarak.
Ve tıpkı bir prenses gibi onu kulak arkalarınıza ve bileklerinize sürün J