18 Nisan 2014 Cuma

LANCOME LA VIE EST BELLE EAU DE PARFUM

HAYAT GÜZELDİR, MİDİR?


Lancome La vie Est Belle parfümünün ismi Türkçe’de “hayat güzeldir” anlamına geliyor.. (Bu arada parfümün ismi “la vi e bel” diye okunuyor. Biraz daha Fransız gırtağı katın,la’yı daha sertçe bel’in e’sini daha açık söyleyin… hah oldu tamam! Artık siz de bir Fransız gibi hayat güzeldir diyebilirsiniz :) )


Kocaman gülümsemesiyle daha önce makyaj segmentinde bolca ağırladıkları Julia Roberts var parfümün reklamında. Kendisinin ürünün pazarlanmasındaki yeri pek de tartışmaya açık değil. Bence tam bir hedefe tutturma Julia Roberts ve La vie Est Belle işbirliği. Parfümün yaratılış hikayesinin videosunu izledikten sonra Roberts’ın gülen yüzünün neden kullanıldığını iyice anlıyorsunuz. Şişeye baktığınızda gülümseyen bir kadın görüyormuşsunuz. Ben reklamcıların yalancısıyım;)


La vie est Belle çıktıktan çok kısa bir süre sonra tüm dünyada en çok satanlar listesine girdi ve tabiri caizse bir hit oldu. İlk defa koklayan herkes ne kadar ağır olduğundan dem vurdu. Ancak bunların yarısı reklama ve şişeye karşı koyamayarak ikinci koklayışlarında parfümü satın aldılar.
Acımasız davranmak istemem. Gerçekten başarıyla çalışılmış bir parfüm. Zaten hemen arkasından Katy Perry Killer Queen ve Armani Si’nin çıkışı, kendisinin başarısını kanıtlıyor. (Kanıt nedir derseniz bu iki kokuda da La vie est Belle esintileri mevcut) Tabii parfümün kendisinin Victor&Rolf Flowerbomb’dan bolca esinlendiğini iddia eden de çok. O apayrı bir konu…
Üç ünlü parfümör çalışmış La vie Est Belle için. Olivier Polge, Dominique Ropion ve Anne Flipo tam 5000 örnekten sonra La Vie Est Belle için tamam bu oldu demişler.
Floral-fruity-gurme koku ailesine giren parfümümüzün üst notasında siyah frenküzümü ve armut bulunuyor. Kalp notasında iris, yasemin ve portakal çiçeği var. Dip notada ise paçuli, tonka fasulyesi, vanilya ve pralin var. (Pralin çikolatalı bir şekerlemenin ismi. Biz çikolatadan sayabiliriz kendisini)
Oldukça vurucu ve keskin bir parfüm olmasının sebebi tahmin edebileceğiniz gibi paçuli. Parfümde en yoğun olarak aldığınız kokular ise paçuli, çikolata ve vanilya. Bu üçlünün ne denli yoğun olduğunu tahmin etmek zor değil.

Parfümün kalıcılığı çok çok başarılı. Kolay kolay kıyafetten çıkmaz diye düşünüyorum. Parfüm seçerken ilk şartı kalıcılık olanlar deneyebilirler. İlk çıkışında eau de parfum olarak piyasaya sunuldu. Şimdiye kadar dört farklı çeşiti çıktı ama Türkiye’ye geldi mi bilmiyorum. Benim tüm yorumlarım eau de parfum versiyonu için.Bu parfümü kim kullanır sorusunun cevabını biraz zor veriyorum açıkçası. Fazlaca iddialı kadınların kokusu diye tanımlasam da tatlı mı tatlı bir arkadaşım tarafından pek sevilmesi parfümün snobluğunu azaltıyor benim gözümde. Ama yine de  benim gözümde La vie Est Belle tam bir topuklu ayakkabı kokusu. Topuklu ayakkabı giymek, günlük hayatta, bir de kendi aracınız yoksa ve tabii işinize taksiyle gitmiyorsanız zor iştir. Ama bazı saygı duyduğum kadınlar var ki onlar dere tepe tanımaz topuklu ayakkabı giymek için. İşte o güçlü ve enerjik kadının kokusudur La Vie Est Belle.

(Görseller Pinterest'ten alınmıştır.)

KALP NOTASI


PARFÜM VE GÜZEL KOKAN HER ŞEY ÜZERİNE

Uzun zamandır planlanan proje sonunda hayata geçiyor J
Parfümler, kolonyalar, duş jelleri hatta mumlar, kısacası güzel kokan her şey üzerine yorumlar, ufak hikayeler, parfümü kokladığımda hayalimde canlanan kadın ve henüz planlanmamış başka şeyler…