9 Temmuz 2014 Çarşamba

EN GÜZEL YAZ KOKULARI

BÖYLE DE BAŞLIK OLMAZ Kİ AMA

Yazının başlığı bu olmamalıydı. Bir kadın dergisinin sıralamasına girecekmiş gibi duran başlığımı beğenmedim ama en iyi nasıl tanımlarsın ki yazının içeriğini? Başlıkla tabii ki!
Yaz kokusu kış kokusu ayrımı yapmak ne kadar doğrudur, bunun yetkili mercisi değilim elbette.
Yazlık kışlık ayrımını sadece kendiniz için yapmanızı tavsiye ediyorum ben. Malum hava sıcak, tatile gitmesen bile bir tatil kafası mevcut bünyede. Instagram zaten deniz, kum, güneş fotoğraflarıyla dolu. (Yazar burada tatil yapan herkese olan kıskançlığını dışa vurmaya çalışmaktadır J Ayrıca kendi tatili için de gün saymaktadır)
Her neyse… Yaz kafası diye bir şey var kesinlikle ve o hafiften güzel kafayı kokularla da o moda sokmak gerektiğine inanıyorum. O yüzden de en güzel yaz kokuları yazım huzurlarınızda!

1- Yazının en başına daha önce yaz kokularının hası diyerek bahsettiğim Light Blue’yu koyuyorum. Okumak için buraya alalım.


2- İkinci yaz kokusu önerim ise Yves Rocher’dan Lilas Mauve. Tam bir leylak kokusu. Baharda yolda yürürken kenarda köşede yeni açmış leylakların kokusu burnunuza gelir ya hani işte öyle kokuyor kendisi. Kesinlikle çok ferah. Taze taze kokmak isterseniz ilk tercihiniz olabilir. Sıcak yaz günlerine de çok yakışır.


3- Listenin üçüncü sırasını iki parfüme veriyorum. Bvlgari’den Omnia Crystalline ve Omnia Coral. 


Ah Coral! Muh-te-şem kokuyor. Nar, hibiskus, bergamot ve kırmızı meyvelerin kokusu rüzgarla burnunuza çalınıyor sanki. Ayrıca rengiyle de mesajını veriyor. Yazın hele bir de bronzlaşmışsanız mercan rengi giyin!4- Dördüncü sırayı Marc Jacobs’ın Daisy’sine ayırdım. Boşuna boş vermişliğin ve güneş ışığının kokusu demedik J Kendisi ile ilgili yazı ise şurada.


5- Beşinci sırayı Lanvin Eclat d’Arpege’e verdim. Vermekle de çok iyi ettim bence J Nasıl güzel bir kokudur anlatmaya kelimeler yetmez. Zaten kendisi buraya konuk etmeyi planladığım kokulardan biri. Tam bir prenses kokusu J6- Altı numara Givencyh Ange ou Démon Le Secret’ın. Yeşil çay ve çiçek kokar. Ayrıca yıllardır aradığınız o çok özel çiçek kokusu olma ihtimali yüksek. Sıradaki parfümeri ziyaretinizde kendisini kesinlikle koklayın. Melek veya şeytandan melek olan kendisi. Bilginize J7- Yedi numara aslında listede daha yukarıda olması gerekirken benim yazıyı tamamlama heyecanımdan buraya kalan Jil Sander Sun. Hani Nivea güneş kreminin kokusuna bayılırız ya hepimiz, işte Jil Sander Sun da o Nivea güneş kremi kokusunun biraz yoğun versiyonu. İsmi güneş olan bir parfüm yazın kullanılmaz da ne zaman kullanılır ki hem?

 8- Sekizinci sırayı Hindistan cevizi notasına ayırmak istiyorum. Parfüm değil nota J Hindistan cevizi de fazlaca yazı çağrıştıran bir koku bence. Kendisinin başarılı örnekleri olarak da Body Shop Coconut, Victoria’s Secret Coconut Passion ve Escada Pasific Paradise denenebilir. İçlerinden benim favorim VS Coconut Passion.   9Dokuz numarada Bath and Body Works’ten iki parfüm var. Biri Japanese Cherry Blossom. Kiraz çiçeği içeren parfümler bir anda her yeri sardı. Kendisi de buna güzel bir örnek. Bath and Body Works’ten ikinci seçim Be Enchanted. Koku olarak Lancome Midnight Rose’un biraz daha hafifi diyelim.

 10Onuncu ve son parfüm Zara’dan. Zara parfümlerindeki hep bir şeylere benzer olma hali mevcuttur malum. Yine bir şeyleri anımsatan bir parfüm ama çok güzel kokuyor J 6902 Hollywood Boulevard Los Angeles mandalina kabuğu gibi kokuyor. Ben kendisiyle çok yeni tanıştım. Ama gerçekten çok sevdim. Tam bir yaz kokusu.7 Temmuz 2014 Pazartesi

NARCISO RODRIGUEZ FOR HER

SEN KİMSELERE BENZEMİYORSUN!

Hani moda dergilerinde sıkça kullanılan bir kalıp vardır. ‘zamansız şıklık’ diye. Bu tabiri duyunca bi’ gülümserim ben. Moda diye her sezon farklı bir şeyi arzu nesnesi haline çevirip sonra da zamansız şıklıktan bahsetmenin şuursuzluğu komik gelir.
Ha zamansız şıklık denilen şey keşke olsa. Keşke birkaç yıl sonra giydiklerimizin fotoğraflarına bakıp gülmesek ama maalesef zalım moda endüstrisi buna izin vermez çoğu zaman.

Yine çok uzun bir giriş oldu… Pardon J
Moda dünyasının zamansızlık klişesine lafımı ettikten sonra zamansız bir parfümden bahsetmek istiyorum J Şimdilerde YSL Opium kokladığınızda anneniz aklınıza geliyor ya hani, işte bu parfümün size herhangi bir şekilde geçmişi anımsatmasının pek yolu yok. O kadar kendine has ki her dönemin en yeni kokusu olabilir.

Narciso Rodriguez (Narsizo Rodrigez diye okunuyor) for Her, daha önce kokladığınız her şeyi bir tarafa koyacağınız, piyasadaki parfümleri sorgulayacağınız bir kokuya sahip. Başka bir boyuttan bahsediyorum. Birbirinin aynısı floral-fruitylerden sıkılanlara ilaç gibi geleceğinden eminim. Çıkalı çok uzun zaman oldu, kalabalık bir hayran kitlesi var bu parfümün ama sanki TR’de gereken ilgiyi görmedi gibi. O ilgiyi görmesini ister miydim? Hayır J
Kullandığı parfümün adını kimselere söylemeyen obsesif bir kadın olduğum sanılmasın, sadece her yerde onu koklamak ve kendisine alışmak istemiyorum. Ben onu her kokladığımda ilk defa koklamışçasına şaşırıp mutlu oluyorum çünkü.Parfümümüzün notalarına ve koku ailesine gelince… Cennetten çıkma bir musk kokusu diyelim J
Üst notalarda osmanthus, portakal çiçeği ve bergamot; kalp notasında amber ve musk; dip notasında ise vetiver ve vanilya bulunuyor. Parfümümüzün yaratıcıları da bu dünyanın pop starları kıvamına gelmiş olan Christine Nagel ve Francis Kurkdjian.
Eğer koklamadıysanız kesinlikle deneyin, koklayıp da beğenmediyseniz bir şans daha verin, hak ediyor çünkü.

Peki NR’yi kimler kullanır?
Hani kalabalık bir ortamda konuşmasa bile ilgi çeken bir kadın vardır. Bakışı, duruşu, oturuşu, ya da her neyiyse bir şekilde çekici kılıyordur onu. “Buradaki hiçbir şey beni kendimden daha fazla ilgilendirmiyor” bakışı vardır gözlerinde. Biraz yaklaşın kendisine. NR kokuyordur eminim J

Son olarak gelelim NR'li kombin önerilerine. Giyin, giydirin J Zira şu kıyafetlerin herhangi bir kişide kötü görünme ihtimali yok. 
(Görseller Pinterest'ten alınmıştır.)