18 Temmuz 2014 Cuma

ELIE SAAB LE PARFUM

PORTAKAL ÇİÇEĞİMSİN BEYAZ VE NARİN
Kadınsı koku nedir, nasıl kokar, nasıl büyüler insanları? Evet bugünkü konumuz bu.

Elie Saab Bey’in kıyafetlerini şu ahir ömrümüzde giyemeyeceğimiz kesin gibi bir şey. (İhtimal bırakmayayım, kesin giyemeyeceğiz. Piyangodan yüklü  bir ikramiye çıkmazsa ya da gözünüzü karartıp çoluğun çocuğun rızkını bir adet Elie Saab elbisesine vermezseniz tabii)
Aman canım elbiselerden birini giyemiyorsak parfümünü sıkarız biz de. (ekmek-pasta vs vs…)


Lübnanlı Elie Bey, daha 18 yaşındayken işini kurup Lübnan sosyetesine gelinlik ve abiyeler tasarlarken gün gelip de tüm dünya kadınlarının elbiseleri için yanıp tutuşacağını tahmin etmezdi sanırım. Ama gelin görün ki şimdilerde Oscar kırmızı halısı dahil tüm ödül törenlerinde elbiseleri giyilen, prenseslere(gerçek prenseslere) gelinlikler tasarlayan bir isim. Kadınları nasıl görünmek istiyorlarsa o hale sokmakta da üstüne yok. (Tabii ki prenses gibi görünmek istiyoruz J "Prenses sendromundan muzdarip miyim?" testimizi çözelim hemen. Her şeyin en iyisini hak ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Kapımda sıralansınlar, ben aralarından seçerim mi diyorsunuz yoksa? Bingo! Siz de prenses sendromundan muzdaripsiniz J)


Her neyse konumuz kadınların içinde bir yerlerde saklı kalmış o prenses olma arzusu değil. Elbiseleri ile kadınları her geçen gün daha maskülen olmaya iten modacıların aksine onları ‘kadın gibi kadın’ dediğimiz hale sokmaya çalışan Elie Saab Bey, kendisinin tasarımları ve aynı isimle çıkardığı parfümü.

Couture koleksiyonları insanın gözlerini yaşartabilecek kıvamda muhteşem olan (ready to wear da muhteşem gerçi) Elie Saab nasıl karar veriyor ya da kimler ona gidip de 'artık senin markanın da bir parfümü olmalı' diyor o kısmı bilmiyoruz.
Bildiğimiz şey en az koleksiyonları kadar ses getiren kadınsı, ipek gibi, muhteşem bir parfüme imza attığı.Parfümü tasarlayan burun cânım Francis Kurkdjian. Portakal çiçeği etrafında oluşturulmuş bu karışım çiçeksi kokular ailesine mensup.
Üst notasında portakal çiçeği, kalp notasında yasemin, dip notasında ise paçuli, sedir, gül ve bal var.

Portakal çiçeğinin muhteşem açılışının ardından yasemin geliyor büyüleyici kokusuyla. İçine biraz bal damlatılmış olarak tabii. Paçuli, sedir, gül olabilecek en iyi oranlarda karıştırılmışlar. Keskin bir paçuli almıyorsunuz, ya da hafif bir gül yok. Onlar daha çok portakal çiçeği ve yasemine destek olmak için oradalar sanki.

Şişe tasarımıyla da övgüyü hak ediyor Elie Saab Le Parfum. Adeta bir biblo zarifliğinde şişesi ve içindeki muhteşem kokunun birbirine uyumu takdir edilesi. Şişe tasarımı da Syvie de France’a ait bu arada.

Portakal çiçeğinin muhteşem kokusuyla ne yapın edin tanışın diyorum son olarak.
Ve tıpkı bir prenses gibi onu kulak arkalarınıza ve bileklerinize sürün J
14 Temmuz 2014 Pazartesi

BLUE DE CHANEL

AŞKIN KOKUSUNU YAPTILAR MI ABİDİN?

Yaptılar mı bilmiyorum. O yüzden soruyorum zaten. Bir insanı sevdiğiniz için mi kokusunu seversiniz? Yoksa ilkel çağlardan kalma iç güdülerimiz söylenenin aksine hala çalışıyor da kokusunu sevdiğimiz insanlara mı aşık oluyoruz? Tam bir muamma. Ama güzel de bir muamma.

Benim hikayem bu sefer Onun kokusuyla ilgili.

Kokunun onu kokladığınız kişiyle bütünleşmesi ne denli önemli biraz burada anlatmak istedim. Sizi anlatmayan kokuları kullanmayın. Ya da en kısa zamanda kendinizi anlatan kokuyu bulun demek istiyorum hiç de haddim değilken JBleu de Chanel’i ilk kokladığımda şöyle düşündüm: “Ya sen koskoca Chanelsin, hiç utanmadın mı after shave gibi kokan parfüm yapmaya?”

Konuştuğumuz her iddialı cümleyi zamanı geldiğinde yüzümüze tokat gibi çarpma görevi verilmiş olan hayat tabii ki bunun da bedelini ödetecekti…

Benim Bleu de Chanel’i after shave’e benzetmemden bir buçuk yıl kadar sonra Onunla tanıştık. Söz döndü dolaştı parfümlere geldi. “Ben” dedi “Chanel Blue kullanıyorum.” O zaman da şöyle demiştim: “hımm, Chanel de bilirmiş” J

Zaman ilerledi, bizim ilişkimiz ilerledi. Derken ben oldum bir Bleu de Chanel hayranı Öyle böyle değil ama. Bayılıyorum parfüme. “Çok güzel koku yapmış Jacquesciğim yaa, böyle citrus koklamadım ben. Hem fresh hem de oturaklı bir havası var.” diye dolaşıyorum ortalarda. Tabii bunda her gün gördüğüm sevgilimin, günün erken saatlerinde buluştuysak arabaya bindiğimde aldığım kokusunun, ya da akşam ayrılırken sarıldığımda boynuna ve gömleğinin yakasına sinmiş parfümünün etkisinin ne denli büyük olduğunu söylememe gerek yok herhalde J

Bleu de Chanel piyasaya markanın yıllar sonra çıkardığı yeni erkek parfümü olarak sunuldu. Tasarlayan burun Chanel’in in house parfümörü Jacques Polge. Parfümün sloganı ise “Be unexpected” (beklenmedik ol) olarak belirlenmişti ve çok da iyi yapılmıştı gerçekten. 

Woody-aromatik koku ailesinde değerlendirilen Bleu de Chanel’in notaları şu şekilde; laden reçinesi, küçük hindistan cevizi, zencefil, sandal ağacı, paçuli, nane, yasemin, greyfurt, limon, vetiver, tütsü, sedir ağacı ve pembe biber. Yok yok gibi görünüyor biliyorum. Baskın notalar greyfurt, limon, vetiver ve ağaçsı notalar bence. Evet kendisine afer shave yakıştırması yaptım zamanında ama bizim mavi Chanelimizi diğer fresh erkek parfümlerinden ayıran şöyle bir tarafı var; Parfüm fresh bir koku vaat etmesine rağmen aynı zamanda yoğun da. 

Yani haylaz, çapkın genç erkek kokusu değil. Daha olgun bir havası var. Bir yerlerde kendisi için 'dark citrus' yakıştırmasını okumuştum. Kesinlikle çok yerinde bir yorum. Fresh ama uçup giden bir tazelikten çok serinlik veren ve rahatlatan bir etkisi var.

Gündüz kullanımına oldukça uygun bir parfüm Bleu de Chanel. Hiç risk yok. Sanmıyorum ki kullandığınızda biri sizden kaçsın. Aksine yaklaşacaklardır çünkü tanıdık ve sıcak gelen bir havası var parfümün. Aşırı iddialı olmadığı için de samimiyet duygusu verecektir diye düşünüyorum. İddia ile neyi kastettiğiniz de önemli tabii. Asil bir hali var parfümün. Mesaj çok net: "Ben güzel kokuyorum"Her ne kadar ilk çıkışında parfüm severler tarafından fail olarak nitelendirildiyse de alıcılar Chanel büyüsüne karşı koyamayıp birkaç sene içinde onu en çok satan erkek parfümleri listesine soktular. Yine bir marka gücü hikayesi anlayacağınız. Ama kesinlikle alıcı açısından bir fail olmaz. Dediğim gibi taze, iyi hissettiren bir kokusu var. Samimiyetinizin altını çizmek gibi Bleu de Chanel kullanmak.

Yani benim sevgili kocam ilk buluşmalarımıza Victor and Rolf Spicebomb sürerek gelmiş olsaydı büyük ihtimal o kadar hızlı evlenmezdik J

Kokuların kullanan kişilerde nasıl farklılıklar yaratabildiğini anlatmak için kendi hikayemden bahsetmek istedim. Koku denilen olguya, insana hissettirdiklerine, hafızamızı bu denli kuvvetli bir şekilde etkilemesine parfümlerden daha çok hayranım.
Bir kokunun sadece saniyeler içinde sizi bir başka şehre, bir başka zamana ışınlayabilmesi hayranlık verici değil de ne hem? Koku duyumuz bize bahşedilmiş büyük bir nimet bence.

 Kimsede benim şimdi kocam olan sevgilimdeki kadar güzel kokmayacağına dair bir ukalalık içerisinde Bleu de Chanel'i tüm beylere şiddetle tavsiye ediyorum J

PS: Bloga hangi sorularla insanların geldiği görülüyor malum, Blö dö şanel diye telaffuz ediliyor parfüm. Bilginize!