20 Temmuz 2015 Pazartesi

2chic AVACADO&OLIVE OIL ULTRA MOIST LEAVE IN CONDITIONING&STYLING ELIXIR

SAÇ KREMİM

Konu kozmetik olunca alışverişlerim sadece bir iki ürün dışında tamamen o andaki maddi ve manevi durumuma dayanıyor diyebilirim :)

Bir kaç vazgeçilmezim var. Fiyatları neyse, içim yansa da alırım. Onun dışındaysa 10 tl'lik rimeller bazen benim için dünyanın en muhteşem makyaj ürünlerine dönüşebilirler. Tamamen o dönemdeki maddi planlarımla ilgili değişiyor alışverişlerim.
Bir de şöyle bir durum var ki, ben sadık bir kullanıcı değilim, her şeyi merak ederim. İtiraf etmek gerekirse promosyonlu ürünler için şampuanımı, kremimi sattığım çok olmuştur.

Saç konusunda da aynıydım:) Ama işte artık yaşın ilerlemesi midir, yoksa saçlarımın bir anda huyları mı değişti nedir, bana çok sorun yaşatmayan saçlarım son bir kaç yıldır sanki daha sert. Özellikle banyodan sonra elektrik çarpmışçasına her bir telin havaya kalma potansiyeli var. Ben de saçlarıma maşa, düzleştirici olabildiğince az uygulamaya çalıştığım için iyice deli bir görüntü çıkıyor ortaya. 
Daha önce şu yazıda bahsettiğim doğala dönme çabalarımın da sonucunda duşta saç kremini de bıraktım, ne yapsam diye düşünürken yaklaşık bir buçuk yıl kadar önce Gratis'te 2chic ultra moist leave-in conditioning &styling elixir  ile tanıştım. 


 Etiket bilgileri de beni tatmin ettiği için ve kendisine nankörlük etmeyip bittikçe yenilediğim yegane ürünlerden olduğundan buradan da anlatmak istedim kendisini. İçeriğindeki bitkisel yağların da organik olduğu bilgisi verilmiş. Sanırım kalbimi çalmasının sebeplerinden biri de bu :)

Benim gibi etiket görmeden ürün alamayanlar için içerik bilgilerini paylaşayım öncelikle:
Aqua, gliserin, cetyl alkol, caprylic/capric trigliceride, stearyl alcohol, dimethicone, e vitamini, panthenol, phenoxyethanol, polysorbate 60, citric acid, chlorophylin-bakır komplexi, esans, aloe vera özü, avakado yağı, liçi meyvesi ekstraktı, zeytinyağı, kinoa yaprağı ekstraktı, shea yağı, ayçiçek yağı, sodyum benzoat. (etikette Türkçe yazmamış, aslında kimyasal isimleri yazıyordu ama bu şekilde daha anlaşılır olacağını düşündüm)


Şimdi içerikte stearyl alkol ve silikon var evet. Bu ikisinden özellikle silikon(içerikte dimethicone diye geçiyor) gördüğüm kremlere şüpheyle yaklaşırım her zaman. 

Çünkü silikonlar fake bir etki veriyor tabiri caizse. Çok çok zararlı olduklarını düşünmesem de siz cildinizdeki ipeksi hissin kremdeki yağlar ve özler sayesinde olduğunu sanarken aslında silikonlar o hissi veriyor. Yani şöyle düşünün, öyle mucizevi ürünlerden bahsediyor ki kozmetik endüstrisi, ilk sürümden itibaren ipeksi yumuşaklık diyor mesela. Halbuki silikonlar o yumuşacık hissi verip sizi yanıltıyor. Bu hafif kandırmacaya giren durum ise hiç hoşuma gitmiyor açıkçası :) Bu konuda görüşleri geçerli olan kuruluşlar dimethiconu güvenli kozmetik hammaddeler arasında gösteriyor. Ancak tam tersini düşünenler de mevcut. Silikonlar sürüldüğü andan itibaren cildi kapatıyor çünkü. Her şey altında kalıyor ve cildin, saçın oksijenle teması kesilmiş oluyor.

Silikon dışındaki içeriklere gelecek olursak, e vitamini ve panthenol(B vitamini de diyebiliriz kendisine) saça ve cilde çok iyi geliyor. Bunlar dışındaki yağlar ise avakado, zeytinyağı vs. nemlendirme etkisi bakımından çok kuvvetli. Ürünün saçtan durulanmaması ise uzun süren yumuşaklık etkisi bakımından önemli.

Ben genel olarak saçımda bıraktığı yumuşak etkiden çok memnunum. Bir de sanki bu ürün saçlarımın uçlarının kırılmasını da azaltıyor gibi hissediyorum. Her banyodan sonra saçımı kuruttuğum için ne kadar istemesem de saçlarıma sıcak işlem uygulamış oluyorum. Bu da doğal olarak kırılmaya sebep oluyor. 

Yukarda da belirttiğim gibi bu saç kremi ile ilgili en çok hoşuma giden ve onu sahiplenmeme sebep olan şey içeriği ve verdiği yumuşaklık :)

Son olarak; yazı kesinlikle reklam yazısı değil, sadece kozmetik önerilerimi devam ettirmek amacıyla yazıldı. Ürün içerikleri sizin için de önemli ise, az biraz doğal olsun, kimyasallardan uzaklaşayım istiyorsanız denemenizi öneririm. 
PS. Bu arada saç tipimi de tarif etmeden olmaz. Kalın telli, boyalı ve uzun saçlıyım. Benim saç tipimde işe yaradı bu ürün.